Jan Tyllo

RADCA PRAWNY


Choroby i pasożyty pszczół - obowiązki pszczelarza wynikające z przepisów prawa


Informacje ogólne

(wrzesień 2018 r.)

Większość pasiek, a chyba nawet wszystkie, borykają się z chorobami i pasożytami pszczół, tj. warrozą, chorobą roztoczową, zgnilcem amerykańskim i zgnilcem europejskim. Z uwagi na fakt, że wszystkie wymienione bardzo łatwo przenoszą się z rodziny na rodzinę i z pszczoły na pszczołę, a jednocześnie przy bardzo dużej szkodliwości dla gospodarki pasiecznej są trudne do zwalczenia, ustawodawca przewidział konieczność zwalczania ich lub rejestrowania z urzędu.

Głównym aktem prawnym regulującym sprawy związane ze zwalczaniem chorób zwierząt, w tym chorób pszczół jest USTAWA z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Kwestie szczegółowe regulują akty wykonawcze, jakimi są rozporządzenia, między innymi wskazane poniżej.


Zgnilec amerykański

Zgnilec amerykański jest jedyną chorobą pszczół ZWALCZANĄ Z URZĘDU. Powodowany jest przez bakterie Paenibacillus larvae. Zagrożeniem są jednak nie tylko same bakterie, ale również ich przetrwalniki, które pozostają w węzie i w ulu. Choroba atakuje larwy przyczyniając się do ich śmierci, poprzez wydzielane przez bakterie enzymy, trawiące zdrowe tkanki larw. Dorosłe pszczoły nie chorują, jednak przenoszą bakterie.

Przetrwalniki zgnilca są bardzo odporne - również na wysoką temperaturę. W związku z czym, zdecydowanie należy wymieniać plastry na nowe wyprodukowane z wosku wysterylizowanego. Unieszkodliwienie bakterii wywołujących chorobę, a zwłaszcza ich przetrwalników znajdujących się w produktach pszczelich pochodzących od chorych rodzin pszczelich może być przeprowadzane w autoklawie przy temperaturze 121°C, ciśnieniu 0,1 MPa w ciągu 30 minut. W warunkach domowych, bez autoklawu, takie wysterylizowanie wosku nie jest możliwe.

Należy założyć, że przetrwalniki zgnilca znajdują się we wszystkich pasiekach, jednak to, czy wystąpi choroba, zależy głównie od pszczelarza.

O metodach zapobiegania zgnilca oraz o metodach jego zwalczania, stanowi Rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z dnia 11 lipca 2016 r. w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół , którego część zapisów przedstawiam poniżej.

Jakie czynności wykonuje Powiatowy lekarz weterynarii, w przypadku stwierdzenia choroby w pasiece?

Powiatowy lekarz weterynarii, w przypadku stwierdzenia choroby w pasiece, wyznacza pasiekę jako ognisko choroby oraz:
1) stosuje środki, o których mowa w § 4 ust. 5 pkt 3 lit. A;
2) zakazuje pozyskiwania produktów pszczelich od rodzin pszczelich, w których stwierdzono chorobę;
3) nakazuje:
a) spalenie chorego pnia pszczelego po uprzednim zabiciu pszczół lub
b) spalenie chorej rodziny pszczelej i jej gniazda po uprzednim zabiciu pszczół, lub
c) przesiedlenie pszczół z chorej rodziny pszczelej oraz spalenie jej gniazda,
d) przeprowadzenie oczyszczania i odkażania:
– pozostałych po chorych rodzinach pszczelich uli, w przypadku gdy ule nie zostały unieszkodliwione przez spalenie,
– sprzętu, narzędzi oraz odzieży ochronnej, używanych przy utrzymywaniu rodzin pszczelich,
– sprzętu, narzędzi oraz odzieży ochronnej, używanych do pozyskiwania produktów pszczelich,
– miejsc dotychczasowego utrzymywania chorych rodzin pszczelich,
– w sposób określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia;\
4) pobiera od każdej z rodzin pszczelich niewykazującej objawów klinicznych choroby próbki do badań diagnostycznych, zabezpiecza je, znakuje i przesyła do laboratorium, o którym mowa w art. 25 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej.

Nakazy, o których mowa, powiatowy lekarz weterynarii stosuje w zależności od jego oceny, uwzględniającej porę roku, liczbę rodzin pszczelich w pasiece, zaawansowanie rozwoju choroby, kondycję i wielkość rodzin pszczelich oraz stan techniczny uli i rodzaj materiału, z którego zostały one wykonane.
Po przeprowadzeniu analizy ryzyka powiatowy lekarz weterynarii może zezwolić na przemieszczenie z ogniska choroby produktów pszczelich pozyskanych od rodzin pszczelich niewykazujących objawów klinicznych choroby, w ramach sprzedaży bezpośredniej lub do zastosowania związanego z obróbką zapewniającą inaktywację przetrwalników.

Jakie czynności wykonuje Powiatowy lekarz weterynarii, w przypadku stwierdzenia przetrwalników w pasiece wyznaczonej jako ognisko choroby?

Powiatowy lekarz weterynarii, w przypadku stwierdzenia przetrwalników w wyznaczonej pasiece, nakazuje:
1) przesiedlenie pszczół oraz spalenie gniazda każdej z rodzin pszczelich, w których wykryto czynnik zakaźny choroby;
2) przeprowadzenie oczyszczania i odkażania uli pozostałych po rodzinach pszczelich, w których wykryto czynnik zakaźny choroby, w sposób określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
Czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i ust. 5, przeprowadza się pod nadzorem powiatowego lekarza weterynarii.

Jakie czynności wykonuje Powiatowy lekarz weterynarii, w przypadku w przypadku braku podejrzenia wystąpienia choroby?
Jakie są zalecenie dotyczące zapobiegania zgnilcowi?


Powiatowy lekarz weterynarii w przypadku braku podejrzenia wystąpienia choroby informuje posiadacza pszczół o działaniach mogących zredukować obecność czynnika zakaźnego choroby i zapobiegających dalszemu jego rozwojowi, w szczególności:
1) regularnej i sukcesywnej wymianie plastrów na ramki z węzą wytworzoną z wosku poddanego procesowi sterylizacji;
2) przesiedlaniu pszczół;
3) poddawaniu procesowi sterylizacji wosku pozyskanego z plastrów;
4) niepozostawianiu w pasiece niezabezpieczonych przed dostępem pszczół pustych uli, sprzętu pszczelarskiego i plastrów;
5) kontroli plastrów z czerwiem podczas przeglądu rodziny pszczelej;
6) bieżącym oczyszczaniu i odkażaniu wyposażenia, sprzętu i urządzeń pasiecznych oraz wycofanych z użytkowania uli, w sposób określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
7) niewprowadzaniu do pasieki rodzin pszczelich o nieznanym stanie zdrowotnym;
8) ograniczeniu okoliczności sprzyjających rabunkom, w szczególności przez:
a) dokarmianie rodzin pszczelich po ustaniu lotów pszczół,
b) zabezpieczenie plastrów z miodem lub z zapasami pokarmu przed dostępem pszczół,
c) ograniczenie czasu przeglądu rodzin pszczelich,
d) niepozostawianie otwartych gniazd,
e) zmniejszenie wylotu ula rabowanej rodziny pszczelej,
f) uszczelnienie pni pszczelich,
g) utrzymywanie w pasiece tylko silnych rodzin pszczelich.

Czy za pszczoły zabite przy zwalczaniu zgnilca amerykańskiego, otrzymam odszkodowanie?

Kwestię odszkodowania za pszczoły, które zostały zabite przy zwalczaniu gnilca amerykańskiego, reguluje art. 49 USTAWA z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt
Stanowi on między innymi, że za rodziny pszczele zabite z nakazu organów Inspekcji Weterynaryjnej albo padłe w wyniku zastosowania zabiegów nakazanych przez te organy przy zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt podlegających obowiązkowi zwalczania przysługuje odszkodowanie ze środków budżetu państwa. Odszkodowanie przysługuje w wysokości wartości rynkowej zwierzęcia. Wartość rynkową zwierzęcia określa się na podstawie średniej z 3 kwot oszacowania przyjętych przez powiatowego lekarza weterynarii oraz 2 rzeczoznawców wyznaczonych przez tego lekarza z prowadzonej przez niego listy rzeczoznawców. Odszkodowanie ze środków budżetu państwa przysługuje również za zniszczone z nakazu organu Inspekcji Weterynaryjnej przy zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt podlegających obowiązkowi zwalczania produkty pochodzenia zwierzęcego w rozumieniu przepisów o produktach pochodzenia zwierzęcego, jaja wylęgowe, pasze oraz sprzęt, które nie mogą być poddane odkażaniu.

UWAGA, odszkodowanie nie przysługuje:
1) jeżeli posiadacz zwierzęcia nie zastosował się do obowiązków określonych w przepisach o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt lub obowiązków określonych w art. 42 ust. 1 pkt 1 lub w art. 43 ust. 1, lub obowiązków nałożonych na podstawie art. 44 ust. 1, art. 45 ust. 1, art. 46 ust. 3 oraz art. 47 ust. 1;
2) jeżeli posiadacz wprowadził do swojego gospodarstwa zwierzę:
a) o którym wiedział, że jest chore, zakażone lub podejrzane o zakażenie lub chorobę,
b) nieoznakowane lub bez paszportu zwierzęcia, jeżeli są one wymagane przepisami o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt,
c) z naruszeniem przepisów obowiązujących w tym zakresie;

Decyzja w sprawie odszkodowania wydana przez powiatowego lekarza weterynarii jest ostateczna. Posiadacz zwierzęcia niezadowolony z tej decyzji może, w terminie miesiąca od dnia jej doręczenia, wnieść powództwo do sądu rejonowego.
Osobom, którym nie przysługuje odszkodowanie, a które przyczyniły się do szybkiej likwidacji choroby zakaźnej, wojewódzki lekarz weterynarii, na wniosek powiatowego lekarza weterynarii, może przyznać nagrodę ze środków budżetu państwa. Wypłacone odszkodowania, o których mowa w ust. 1, nie podlegają zajęciu na pokrycie należności publicznych, jeżeli zostaną wykorzystane na odtworzenie wcześniej posiadanego stanu zwierząt. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) powołuje i odwołuje rzeczoznawców, o których mowa w ust. 3 i 6, oraz informuje o tym fakcie powiatowego lekarza weterynarii.


Zgnilec europejski

Zgnilec europejski (kiślica) wywoływany jest przez bakterię Melissococcus pluton oraz towarzyszące przy tym infekcji drobnoustroje – Achromobacter euridicae, Enterococcus fecalis, Penibacillus alvei , a także inne. Najczęściej źródłem zakażenia są larwy, miód, pierzga, plastry oraz ule i narzędzia, zaś w obrębie ula choroba rozprzestrzenia się za pośrednictwem pszczół karmicielek. Na zgnilec europejski najbardziej podatne są młode larwy. Często popełnianym przez pszczelarzy błędem, powodującym rozprzestrzenianie się zgnilca amerykańskiego, jest stawianie na terenie pasieki poideł dla pszczół, w których woda stoi.

W przypadku zgnilca europejskiego, nie ma obowiązku leczenia choroby z urzędu, pozostaje jednak obowiązek zgłaszania wystąpienia choroby powiatowemu lekarzowi weterynarii wynikający z treści Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt


Warroza
varroa destructor

Warroza powodowana jest przez pasożyt pszczoły varroa destructor, małego pajęczaka, który wysysa hemolimfę pszczoły lub larwy, podobnie jak pchła u psa, czy kota wysysająca krew. Stosunek wielkości warrozy do pszczoły jest jednak zupełnie inny niż wielkości pchły do kota – varroa jest znacznie większym obciążeniem dla organizmu pszczoły. Warroza powoduje ogromne osłabienie dorosłej pszczoły, zaś larwę pszczelą potrafi zabić, albo zniekształcić tak, że powstała z niej pszczoła, nie potrafi samodzielnie funkcjonować. Warroza przedstawiała się do Europy z Azji w latach 60-tych XX w., skąd została zawleczona najprawdopodobniej przez radzieckich naukowców, przewożących pszczoły i krzyżujących odmiany pszczół z różnych części ZSRR. Do zwalczania warrozy stosowane są różne metody, najczęściej chemiczne, ale również biologiczne. Najczęściej stosowaną w Polsce metodą jest podawanie amitrazy podawanej przy użyciu dymu (tląca się tabletka) lub . Problem warrozy, pobierającej z organizmu pszczoły białko, nawarstwia się z problemem zmniejszającej się ilości pyłków (źródła białka) w środowisku, a zwłaszcza z problemem chemizacji rolnictwa, która wymaga od pszczoły zużycia białka w celu zwalczania przyczyn zatrucia organizmu. Taka osłabiona pszczoła często jest mało wydajna i często nie potrafi przezimować. (za dr hab. Zbigniew Lipiński. „Poprawa zdrowotności i produkcyjności rodzin pszczelich - Materiały pomocnicze dla uczestników szkolenia”)

Podobnie, jak w przypadku zgnilca europejskiego, istnieje obowiązek powiadamiania powiatowego lekarza weterynarii o wystąpieniu warrozy , wynikający z treści Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt . Jednak, jak powszechnie wiadomo, jest to przepis martwy, ponieważ warroza występuje we wszystkich pasiekach, chyba bez wyjątku. Jeżeli moje pszczoły są jeszcze zdrowe, to spotykając na łące pszczoły sąsiada, bardzo łatwo nabędą warrozę.

Z uwagi na fakt, że warroza nabywa oporność na część stosowanych przeciwko niej leków, wydaje się pewnym, że nadzór weterynaryjny, powinien regularnie kontrolować oporność warrozy np. na amitrazę na danym obszarze i prowadzić zorganizowaną i zintegrowaną walkę z tym pasożytem. Działania te powinny obejmować również przydomowe, niezgłoszone nigdzie pasieki.